Jak to jest być naukowcem?

Na pytanie odpowiada dr Magda Dettlaff:

Odpowiedź:

Bycie naukowcem jest fascynujące, ale i wymagające. Należy wykazać się dużą ciekawością świata i nie bać się zadawać trudnych pytań. To właśnie stawianie sobie pytań i szukanie na nie odpowiedzi jest istotą pracy naukowca.

W pracy naukowca fascynuje mnie to, że ciągle czegoś się uczę, ciągle coś odkrywam i czytam nowe rzeczy. Na pewno takiej pracy nie można zaliczyć do nudnej, monotonnej i odtwórczej. Trzeba być na bieżąco z najnowszymi odkryciami i trendami w danej dziedzinie, a także rozwijać swoje umiejętności analityczne i badawcze.

Badania naukowe wymagają samodyscypliny, wytrwałości w dążeniu do celu i cierpliwości. Nie zawsze wszystkie wyniki szybko i łatwo wychodzą, często jest to długi i żmudny proces, niekiedy wiele godzin na analizowaniu konkretnych przypadków, aż w końcu uda się osiągnąć ciekawy ogólny wynik. Do tego dochodzi też często długi proces związany z recenzjami i opublikowaniem wyników w czasopismach naukowych. Jednak satysfakcja jak już publikacja zostanie przyjęta i opublikowana jest ogromna.

Poza tym z pracą naukową wiążą się udziały w konferencjach naukowych, gdzie można podzielić się swoimi wynikami, jak również wysłuchać referatów na tematy, które interesują inne osoby z danej dziedziny. Jest to często inspiracja do pracy naukowej, do poszukiwania nowych problemów, a przede wszystkim do nawiązywania kontaktów i współpracy naukowej z badaczami z całego świata.

Podsumowując, bycie naukowcem to życie pełne odkryć, wyzwań i nauki. Wymaga to wytrwałości, otwartości na nowe idee i gotowości do pracy na rzecz poszerzania ludzkiej wiedzy.

dr Magda Dettlaff