Czy wiesz że… – Fraktale

fraktal

Matematyka jest pełna fascynujących zagadnień, jednym z nich są właśnie fraktale. Znane również jako „figury samopodobne” lub „figury nieskończenie złożone”, występują nie tylko w domenie nauki, gdyż z łatwością odnajdujemy je zarówno w naturze (np. płatki śniegu, liście paproci, aloes, kalafior romanesco) jak i sztuce (np. Wieża Babel na obrazie Pietera Bruegla starszego, Indyjskie świątynie).

Termin fraktal został wprowadzony do użytku w latach 70 ubiegłego wieku przez urodzonego w Warszawie Benoît Mandelbrota. Jego odkrycie „zbiór Mandelbrota” nie był pierwszym znanym przykładem fraktalu, gdyż wcześniej istniało już mnóstwo zbiorów opisujących figury samopodobne. Jednak te w większości postrzegane były wyłącznie jako kontrprzykłady pewnych twierdzeń, dlatego nie były rozpatrywane pod kątem swoich unikatowych własności.

Zbiór Mandelbrota

Ze względu na olbrzymią różnorodność, fraktale nie mają ścisłej formalnej definicji, a określa je zbiór cech, które muszą (w większości) spełniać. Aby figura była fraktalem powinna:

  • być samopodobna w sensie dokładnym, przybliżonym lub stochastycznym
  • mieć nietrywialną strukturę w każdej skali
  • mieć strukturę nie dającą się łatwo opisać w języku tradycyjnej geometrii euklidesowej
  • mieć wymiar Hausdorffa większy niż wymiar topologiczny
  • mieć względnie prostą definicję rekurencyjną
  • mieć naturalny („poszarpany”, „kłębiasty” itp.) wygląd

Należy dodać że z powodu luźnej definicji dochodzi do wielu nieścisłości, dla przykładu linia prosta formalnie jest samopodobna, ale zwyczajowo nie uważa się jej za fraktal.

Jednym z najpopularniejszych, a zarazem najprostszych fraktali jest „Trójkąt Sierpińskiego”. Został odkryty przez polskiego matematyka Wacława Sierpińskiego już w 1915. Aby go otrzymać należy narysować trójkąt równoboczny, a następnie połączyć środki jego boków. W rezultacie otrzymamy 4 trójkąty podobne, z których „usuwamy” środkowy, a dla pozostałych powtarzamy całą operację, usuwając z nich kolejne punkty. Pozostały zbiór który nie został usunięty tworzy Trójkąt Sierpińskiego.

Trójkąt Sierpińskiego

Kolejnym flagowym przykładem fraktalu jest „Kostka Mengera”. Jej ciekawą własnością jest fakt że jej przekątna jest „zbiorem Cantora”, a każda ściana przedstawia „Dywan Sierpińskiego”. Aby ją otrzymać należy podzielić sześcian na 27 identycznych sześcianów z płaszczyznami równoległymi do ścian. Następnie „usuwamy” środkowy sześcian oraz sześciany z nim sąsiadujące. Dla pozostałych 20 sześcianów powtarzamy tą procedurę, a powstały w ten sposób zbiór punktów będzie stanowił „Kostkę Mengera”.

Kostka Mengera
Dywan Sierpińskiego

zbiór Cantora

To tylko kilka z niezliczonych przykładów fraktali, które warto znać, ponieważ poza ich estetycznymi walorami, mają one również praktyczne zastosowania. Są one wykorzystywane między innymi w algorytmach kompresji obrazów, predykcji pogody oraz generowania wirtualnych krajobrazów i tekstur.

Autor: Paweł Olszewski

Linki do źródeł:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Fraktal

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbi%C3%B3r_Mandelbrota

https://pl.wikipedia.org/wiki/Beno%C3%AEt_Mandelbrot

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tr%C3%B3jk%C4%85t_Sierpi%C5%84skiego

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kostka_Mengera

Dla tych którzy chcą więcej:

https://adamedsmartup.pl/wyklady/fraktale-czyli-kiedy-matematyka-staje-sie-piekna/

https://home.agh.edu.pl/~zobmat/2020/III_kac_greg/index.html