W przeszłości przekazywanie sobie informacji było niezwykle kosztowne i nie gwarantowało, że wiadomość trafi do odbiorcy. Początkowo, posłańcy przekazywali je ustnie lub w formie pisemnej, np. listu. Istniało ryzyko, ze podczas podróży zapomną szczegółowe treści wiadomości, zgubią przewożony ładunek lub padną ofiarą napadu. Porwania i zabójstwa celem przechwycenia informacji stanowiły ogromne zagrożenie. Dlatego też przez lata opracowywano coraz nowsze rozwiązania. Jednak nic nie połączyło świata tak, jak Internet.

Jak wiele innych rewolucyjnych technologii, Internet powstał dzięki wojnie, a dokładniej – zimnej wojnie. W roku 1958, po szoku wywołanym wysłaniem pierwszego sztucznego satelity w kosmos przez ZSRR, aby przyspieszyć swój rozwój technologiczny, Stany Zjednoczone powołały „Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych (ARPA)”.
Jednym z jej najistotniejszych projektów było opracowanie sieci komputerowej mogącej funkcjonować nawet pomimo uszkodzenia części infrastruktury. Dzięki tym badaniom powstała sieć komputerowa „ARPANET”, która była prekursorem Internetu takiego, jaki znamy dziś. Początkowo łączyła ona wyłącznie cztery lokacje: trzy uniwersytety znajdujące się w Los Angeles, Santa Barbara i Salt Lake City oraz jedno centrum badawcze w mieście Stanford. Co ciekawe, pierwsza wiadomość przesłana przez tę sieć brzmiała: „lo”, ponieważ podczas wpisywania komendy „login”, maszyna odbierająca wiadomość przestała działać poprawnie.


Ta wizja błyskawicznego współdzielenia zasobów szybko zyskała na popularności. Na przestrzeni dziesięciolecia z początkowych czterech węzłów komunikacyjnych można było zyskać dostęp do ponad dwustu różnych serwerów. Co więcej, amerykańska sieć prędko zintegrowała też komputery znajdujące się na innych kontynentach, a to za sprawą połączeń satelitarnych.


Rozrastająca się sieć dawała coraz większe możliwości, jednak jej wielka skala generowała nowe problemy. Komputery w tamtych czasach znacznie różniły się od tych, które posiadamy dzisiaj, szczególnie pod względem systemów operacyjnych, a co za tym idzie – interfejsów sieciowych. Aby przeciwdziałać chaosowi, który taki stan rzeczy wprowadzał, opracowano ustandaryzowane protokoły komunikacyjne. Najpierw był to „1822 protocol”, który niebawem został wyparty przez model TCP/IP, wykorzystywany do dzisiaj. To właśnie wprowadzenie tego protokołu zapoczątkowało wycofanie z eksploatacji samej sieci ARPANET, która spełniwszy swoją funkcję badawczą, nieuchronnie stała się przestarzała i ostatecznie odstąpiła miejsca Internetowi.
Autor: Paweł Olszewski
Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej:
Linki do źródeł:
https://en.wikipedia.org/wiki/Mail
https://pl.wikipedia.org/wiki/Defense_Advanced_Research_Projects_Agency
https://en.wikipedia.org/wiki/Internet
https://pl.wikipedia.org/wiki/Internet
https://pl.wikipedia.org/wiki/ARPANET