Jak czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji, odkładnie 15 marca 1985 r. została zarejestrowana pierwsza komercyjna domena. Była to domena symbolics.com. I właśnie tę datę uważa się za początek rynku domen.
Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest aż 2 502 019 domen. Natomiast w ciągu ostatniego dnia przybyło 542 nowych adresów. Szczegółowe statystyki można znaleźć na – DNS | Krajowy Rejestr Domen.
Czym jest domena internetowa?
Domena to pierwszy krok do zaistnienia w sieci. Domena internetowa to adres w Internecie. Składa się z 2 części – nazwy oraz końcówki (rozszerzenia), na przykład .pl (Polska), .eu (Unia Europejska), .com, .net, .org (domeny generyczne). Dostępne są także nowe rozszerzenia, wskazujące bezpośrednio na charakter prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności, jak na przykład .hotel, .bar, .blog, .fitness, .moda, .pizza i inne.
Po co nam domena?
Dobrze dobrana domena pełni rolę wizytówki firmy. Warto więc zadbać, żeby nie była ona tworzona na zasadzie przypadkowego doboru słów, ale w taki sposób, aby odzwierciedlała istotę działalności prowadzonej w sieci. Jak zatem dobrze wybrać domenę, aby wspomagała prowadzenie biznesu:
- Wybierając domenę warto pamiętać, aby była ona krótka, a tym samym łatwa do zapamiętania, przeliterowania (np. podczas rozmowy telefonicznej) i zapisania.
- Warto dobrać nazwę domeny do charakteru prowadzonego biznesu lub marki oraz słów kluczowych, które się z tym biznesem wiążą, z pewnością zwiększy to dotarcie do potencjalnych klientów.
- Wybierając rozszerzenie domeny należy pamiętać, że obok najczęściej rejestrowanych końcówek typu .pl lub .com.pl dostępne są domeny regionalne, które mogą okazać się korzystniejsze dla osób prowadzących biznes lokalny (np. waw.pl) czy domena o rozszerzeniu .eu – szczególnie dla osób planujących eksport towarów lub usług na rynki UE.
- Aby dobrze zabezpieczyć swój biznes i uniknąć sytuacji, kiedy inny podmiot działający w tej samej branży będzie posiadał domenę różniącą się jedynie rozszerzeniem, warto rozważyć zarejestrowanie większej liczby domen z różnymi końcówkami, np. .pl, .com.pl, .eu, .com.
Tej tematyce będzie poświęcony wykład Jak działa Internet? – jedno z wielu wydarzeń przygotowanych na dzień 16 marca 2023. Szczegóły: link.
Źródło: strona KPRM Cyfryzacja